čtvrtek 19. února 2009

Jak se staví sen ...

Se
stavbou
domu je pořádné
práce! To si musíte vymyslet
kde bude vchod, schody, ložnice, kuchyň,
koupelna,obývák, garáž, záchody, špajz, sklep, chodba
a vana! Potom máte výpis z pozemkové knihy,geodézie, JZD, MNV, ONV
finanční referát, ONV zemědělský referát a nakonec zajdete k notáři. Pak je třeba sehnat si pořádný náčiní: především dobrý kladivo, kleště, mázlík, trubkovej mázlík, lopatu, rýč, krumpáč, hrábě, zednickou lžíci, metr, vodováhu, olovnici, úhelník, kolečko, kolečko doporučuju bantamový, prohazovačku, nebozez, dláto, hoblík, svěrák, pilník, rašpli, smirkovej papír, velký hrábě, malý hrábě a pilu rámovku. A co to zhltne materiálu! To máte písek, vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, plechy, zemnící drát, elektroměr, pojistky, hromosvod, krabice pod vypínače, krabice odbočná. Musí se taky usadit okna, dozdít komín, začistit to po elektrikářích, postavit krb, v koupelně ohodit strop (pokud je rabicka – pletivo, metr široký, to se tluče na strop, nahodí se na to cement). A nakonec koš na odpadky, vyskakovací!

úterý 17. února 2009

sobota 7. února 2009

Babiccina kuchařka

Dnes jsem v televizi sledoval vaření na Nově s kuchařem Babicou, který prý vařil v německých restauracích, i jiných zemí světa a asi ho to opravňuje vařit v televizi. Dnešní díl byl o zvěřině, dělal se srnčí guláš (možná kančí, kdo ví?) a k tomu jako přílohu zvolil Babica tzv. Lyonské brambory. Ty mne zaujaly. Nejdříve uvařil ve vodě brambory, pak je nakrájel na měsíčky a dal smažit na pánev, zasypal solí a červenou paprikou, aby to chytlo barvu (nezhořklo to náhodou?). Do hrnce s vodou nalil ocet, osolil a najemno pokrájenou cibuli v tom asi jednu minutu vařil. Poté to všechno scedil, hodil k bramborám a bylo hotovo.
"Důležité je, aby se ta cibule vařila v octu, pak jsou to ty správné Lyonské brambory."
Když jsem se pak na internetu podíval na recept, téměř všude se brambory krájejí na plátky a pak se vaří, nebo pečou a hlavně o octu nikde ani slovo.
Už několikrát jsem o Babicovi četl jen to špatné a tak musím ocitovat jeden komentář z Relfexu:
"Babica mi připomíná jednu českou kuchařku z osmdesátých let, která pojednává o japonské kuchyni. Je tam výrok, že Japonci sice používají na suši čerstvé ryby, ale protože u nás nejsou k dostání, můžeme je nahradit párkem."
Je to tak. Babica je zvláštní šašek. V Lyonu ty brambory sice dělaj´ trochu jinak, ale já jsem vařil v Německu a tak mám pravdu. Kdo je víc?!